Okuryazar / Yazılar / Erich Fromm ~ İtaatsizlik Üzerine yazısını görüntülemektesiniz.

Bu bölümde yer alan yazılar Okuryazar üyelerinin; profillerinde, çeşitli kategorilerde yazdıkları bireysel yazıları, deneme, şiir, öykü, makale, bilimsel araştırma vb. tarzda yazdıkları yazılar ile oluşturulmaktadır.

  • Yazar: Esmanur Kadak
  • Kategori: Kitap, Edebiyat
  • Bu yazı sitemize 3 ay önce eklendi ve şu anda 2 Yorum bulunmaktadır.
  • Gösterim: 133
3 kişi bu yazıyı beğendi
Beğen
Erich Fromm ~ İtaatsizlik Üzerine

Erich Fromm ~ İtaatsizlik Üzerine

#alintılar * Özgürlük neden otoriteye “Hayır” demekti? * Radyo, televizyon, kitaplar ve ilaçlar dahil her şey kâr ilkesine bağlı olduğu için insanlar, çoğunlukla ruhları ve bazen bedenleri için de zehirli olabilen tüketim tipine yönlendirilirler. * İnsan, kendi ürettiği makinelerin efendisi olacağına hizmetkârı haline geldi. • • #kitapyorumu Canı yürekten tavsiye edebileceğim bir kitabın yorumunu yapacağım. Erich Fromm, Yahudi kökenli Almanya doğumlu Amerikalı ünlü bir psikanalist, sosyolog ve filozoftur. Ruh bilimine Marksist-sosyalist ve insancıl yaklaşımın en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Frankfurt Okulu ve okulun genel yaklaşım biçimi olan eleştirel teori için yaptığı katkılar ile de tanınmaktadır. Zaten kitabın içerisinde de bunlardan izler görmekteyiz. Kitap dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm "İtaatsizlik" kavramının psikolojik ve ahlaki boyutları incelenmektedir. Kavramlar anlaşılır bir üslupla ele alınarak toplumsal ve bireysel itaatsizlik anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölüme geçtiğimizde ise Bertrand Russel'ın görüşlerinden yararlanılmıştır. Üçüncü bölümde yer alan konu ise komünizm, kapitalizm ve sosyalizm üzerine eleştirel bakış açılarıdır. Son kısma geldiğimizde Fromm’un öne sürdüğü hümanist sosyalizm fikrini okumaktayız. Kitabı okuyup bitirdiğinizde öncelikle kafanız biraz karışacaktır. Çünkü hepimiz özgür olduğumuzu düşünen ya da böyle olmasını uman insanlarızdır ama gerçekte hiç de öyle olmadığımızı kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız. “İtaatsizlik isyan değil uyumdan vazgeçmektir ve uygarlık itaatsizlikle başlar...” satırları aslında bizlerin bu süreçte izleyeceğimiz yola küçük de olsa bir ışık tutmuştur. Gelelim kitabın diline, aslında benim için dili oldukça anlaşılırdı ama daha önce bu tarz kitapları okumayan biri için çok az sıkıcı ve karışık gelebilir. Ama çok az. Bunun dışında zaten 77 sayfadan oluşan oldukça ince bir kitap olması okumanızı kolaylaştıracaktır. Günde ortalama 20 sayfa okuduğunuzda kendinizi sıkmadan dört günde bitirmiş olacaksınız. Daha önce Erich Fromm okuyup beğendiğiniz bir kitap varsa benimle paylaşır mısınız? #erichfromm #itaatsizliküzerine
Beğen, Paylaş ve Yorum Yap
Diğer sosyal mecralarda da paylaşmayı sakın unutma :)
...
Esmanur Kadak imzasında diyor ki;

Üslubun her şeyindir.

Esmanur Kadak'ın Profili Esmanur Kadak'ın Tüm Yazıları

Bu Yazının Yorumları

  • Emre Bağce
    Emre Bağce Emeğine sağlık Esmanur, Erich Fromm'un kitaplarından biri, Erdem ve Mutluluk, İş Bankası Kültür Yayınları, çok beğeneceğini sanıyorum, selamlar:-)
  • 1 Yanıtla
Son Eklenenler
Son Yorumlar

Neslihan- 1 ay önce

Sanki Yunus Emre'yi hep yanlış anlamışız. Belki de...Yunus'u Neden Doğru Anlamıyoruz...

Şenol Açıkgöz- 2 ay önce

Beğeniniz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim Emirca...İdeal Dünya Ne Zaman?

Emircan ERDAL- 2 ay önce

Emeğinize sağlık. 1789'dan IMF'ye çabuk geçtiğinizi...İdeal Dünya Ne Zaman?
Daha Fazlasını Gör