Okuryazar / Kitaplar / Yenisi isimli kitabı görüntülemektesiniz.
2 kişi beğendi
2 kişi okudu
0 kişi inceledi ve yorumladı
0 kişi alıntıladı ve paylaştı
Hakkında

Yenisi

Orhan Veli Kanık şiirleri - Yenisi şiir kitabı Pdf e-kitap oku / indir 


Yenisi, Orhan Veli'nin dördüncü şiiri kitabı PDF e-kitap olarak yayımlandı. 

Türk Edebiyatı’nda Birinci Yeni veya Garip Akımı olarak bilinen edebiyat akımının başlıca temsilcisi Orhan Veli, klasik şiir kalıpları ve temaları dışına çıkarak, çoğunlukla gündelik hayata dair, gündelik dilde şiirler yazdı. Orhan Veli’nin ilk şiir kitabı Garip 1941’de çıktı. Garip’in ikinci ve sadece Orhan Veli’nin şiirlerinin yer aldığı yeniden düzenlenmiş ve genişletişmiş baskısı 1945 yılında çıktı. Orhan Veli’nin bu kitabı Okur Yazar Derneği Yayınları arasından yakın zamanda yayımlandı.

Orhan Veli’nin dördüncü şiir kitabı Yenisi, 1947 yılında yayımlandı. Orhan Veli’nin ölümünün ardından maalesef kendisinin ayrı isimlerle çıkardığı şiir kitapları farklı yayınevleri tarafından, Bütün Şiirleri başlığı altına toplu olarak yayımlandı. Muhtemelen kitaplarının sayfa sayılarının (hacimlerinin) az olması sebebiyle, yayın ve dağıtım konusunda güçlük yaşamamak için bu yolu benimsediler.

Okur Yazar Derneği Yayınları olarak şairin kitaplarını, kendisi tarafından yapıldığı gibi, ayrı ayrı yayınlamayı hem şairin hatırasını yaşatmak, hem de şimdiki genç kuşaklar için örnek teşkil etmesi bakımından kıymetli görüyoruz. Bu şekilde Orhan Veli ile kendileri arasında bir bağ kurmalarını, şiir yazmalarını ve yazdıkları şiirleri Orhan Veli gibi az çok demeden yayımlamalarını teşvik etmeyi arzuluyoruz.

Okur Yazar Derneği Yayınları olarak Orhan Veli’nin Yenisi şiir kitabını bu anlayışla okurla buluşturmaktan mutluyuz. Bu kitapta şairin;

Gemiler geçer rüyalarımda,

Allı pullu gemiler, damların üzerinden;

Ben zavallı,

Ben yıllardır denize hasret,

“Bakar bakar ağlarım”.

dizeleriyle başlayan “Denizi Özleyenler İçin” ve “Ölüme Yakın” şiirlerinde olduğu gibi duygusal ve keder yüklü şiirlerini okuyacaksınız. Aynı zamanda “Kapalı Çarşı“, “Zilli Şiir“, “Altındağ“ veya “Sucunun Türküsü” gibi, toplumun farklı katmanlarındaki insanların hayatına dair şiirler de göreceksiniz.

Ülkemizin edebiyat ve kültür hayatına mütevazı bir katkı olması dileğiyle.

**

Orhan Veli, Yenisi şiir kitabını ücretsiz PDf e-kitap olarak okuyabilirsiniz. 


Konu: Orhan Veli Kanık şiirleri, Orhan Veli Kanık şiir kitapları oku - indir

Kitap Yorumları

Şu yazılar da ilginizi çekebilir