Okuryazar / Kitaplar / Karşı isimli kitabı görüntülemektesiniz.
9 kişi beğendi
8 kişi okudu
2 kişi inceledi ve yorumladı
8 kişi alıntıladı ve paylaştı
Hakkında

Karşı

Orhan Veli Kanık şiirleri - Karşı şiir kitabı Pdf e-kitap oku indir / indir


Karşı şiir kitabı, Orhan Veli'nin beşinci ve son kitabıdır. E-kitap olarak Okur Yazar Derneği Yayınları'ndan çıktı. Türkiye'nin sosyal mecrası Okuryazar'da ücretsiz okuyabilirsiniz.

Türk Edebiyatı’nda Birinci Yeni veya Garip Akımı olarak bilinen edebiyat akımının başlıca temsilcisi Orhan Veli, klasik şiir kalıpları ve temaları dışına çıkarak, çoğunlukla gündelik hayata dair, gündelik dilde şiirler yazdı. Orhan Veli’nin ilk şiir kitabı Garip 1941’de çıktı. Garip’in ikinci ve sadece Orhan Veli’nin şiirlerinin yer aldığı yeniden düzenlenmiş ve genişletişmiş baskısı 1945 yılında çıktı. Orhan Veli’nin bu kitabı Okur Yazar Derneği Yayınları arasından yakın zamanda yayımlandı.

Orhan Veli’nin beşinci ve son şiir kitabı Karşı, 1949 yılında yayımlandı. Orhan Veli’nin ölümünün ardından maalesef kendisinin ayrı isimlerle çıkardığı şiir kitapları farklı yayınevleri tarafından, Bütün Şiirleri başlığı altına toplu olarak yayımlandı. Muhtemelen kitaplarının sayfa sayılarının (hacimlerinin) az olması sebebiyle, yayın ve dağıtım konusunda güçlük yaşamamak için bu yolu benimsediler.

Okur Yazar Derneği Yayınları olarak şairin kitaplarını, kendisi tarafından yapıldığı gibi, ayrı ayrı yayınlamayı hem şairin hatırasını yaşatmak, hem de şimdiki genç kuşaklar için örnek teşkil etmesi bakımından kıymetli görüyoruz. Bu şekilde Orhan Veli ile kendileri arasında bir bağ kurmalarını, şiir yazmalarını ve yazdıkları şiirleri Orhan Veli gibi az çok demeden yayımlamalarını teşvik etmeyi arzuluyoruz.

Orhan Veli’nin Karşı şiir kitabını bu anlayışla okurla buluşturmaktan mutluyuz. Bu kitapta şairin;

İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Önce hafiften bir rüzgâr esiyor;

dizelerinin yanı sıra;

Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava

dizeleriyle başlayıp devam eden ünlü şiirleri yer alıyor.

Bu kitapta Orhan Veli’nin başat temalarından ayrılık ve yalnızlığa dair şiirlerini de okuyacaksınız. Sıradan insanların sıradan yaşamlarını, çoğunlukla duyulmayan kaygılarını ve acılarını dile getiren şiirlerine, “Erol Güney’in Kedisi“ gibi hayvanların hayatına eğilen şiirler de katılıyor. Kuşkusuz, Karşı’daki şiirler, Orhan Veli’nin şiirdeki ustalığını berrak şekilde gösteriyor.

Ülkemizin edebiyat ve kültür hayatına mütevazı bir katkı olması dileğiyle.


Konu: Orhan Veli Kanık şiirleri, En Sevilen Orhan Veli Kanık şiir kitapları oku - indir

Kitap Yorumları

  • ALİ KIRDUDU
    ALİ KIRDUDU Alnın sıcak mı, değil mi, biliyorum; Dudakların ıslak mı, değil mi, biliyorum
  • ALİ KIRDUDU
    ALİ KIRDUDU Alnın sıcak mı, değil mi, biliyorum; Dudakların ıslak mı, değil mi, biliyorum; Merhaba bu cümlelerde geçen BİLİYORUM kelimesi bazı kitaplarda BİLMİYORUM olarak yayımlanmış. Sizin bu konuda araştırmanız oldu mu. Şiiri okurken mantık olarak "bende biliyorum" şeklinde algılıyorum. doğrusunu arıyorum

Şu yazılar da ilginizi çekebilir