Okuryazar / Kitaplar / Bir Türk Denizcisinin Hatıraları isimli kitabı görüntülemektesiniz.
Bir Türk Denizcisinin Hatıraları

Bir Türk Denizcisinin Hatıraları

5 kişi beğendi
4 kişi okudu
1 kişi inceledi ve yorumladı
4 kişi alıntıladı ve paylaştı
Hakkında

Bir Türk Denizcisinin Hatıraları

1736-1737 seferine iştirak eden Bir Türk Denizcisinin Hatıraları Pdf e-kitap oku / indir


1736-1737 seferine iştirak eden Bir Türk Denizcisinin Hatıraları… Okur Yazar Derneği Yayınları’ndan çıktı. Türkiye'nin kültür odaklı sosyal mecrası Okuryazar'da Ücretsiz PDF E-kitap olarak okuyabilirsiniz.
***

Pek çok kimse Osmanlı’nın 1700’lü yıllarında kaleme alınmış pek fazla bir kitap okumamıştır. Bir Türk Denizcisinin Hatıraları başlıklı kitap, tam da o yıllarda yazılmış. Neredeyse 300 yıl olmuş. Kitap sadece bu bakımdan önemli değil, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun gerilemeye başladığı bir dönemde, kazandığı bir başarıyı anlatıyor. Yani, Osmanlı’nın o yıllarına olduğu kadar denizcilik bakımından içinde bulunduğu koşullara da ışık tutuyor.

Bir döneme ışık tutan bu hatıralar, derleyinin notlarıyla daha zenginleşiyor ve fevkalade kıymetli hale geliyor.

1736-1737 yıllarında Ruslarla yapılan savaşı ve deniz seferini ayrıntılarıyla anlatan hatıralar, uzun bir süre arşivlerde, yani tarihin arka odalarında bekliyor. 1935 yılında Deniz Lisesi öğretmeni Fevzi Kurtoğlu tarafından arşivlerden çıkarılıyor ve latin alfabesiyle yayımlanıyor. 335 sayılı Deniz mecmuasının tarihi ilavesi olarak okura ulaştırılıyor.

Fevzi Kurtoğlu’nun biraz sonra okuyacağınız kısa başlangıç yazısı, kitabın kıymetini bütün yönleriyle ortaya koyuyor. Bu nedenle ben ayrıntıya girerek okuru yormayı yersiz görüyorum. Sadece Okur Yazar Derneği Yayınları olarak dikkat çekmek isteidğimiz birkaç hususu paylaşmayı faydalı buluyorum.

Hatıralar Osmanlıca kaleme alındığı için, o dönemin dilini, kelimelerini göstermesi bakımından da tarihi önemi haizdir. Fakat bugün kullanılan dil açısından, okurların güçlük çekmemesi ve kitabı sürükleyici şekilde okuması için, eserde kullanılan Osmanlıca, Arapça, Farsça veya İtalyanca kelime ve kavramlar için kısa bir Sözlük hazırladık. Kitabı okurken, okuru bölmemesi için, Sözlüğü kitabın sonuna eklemeyi uygun gördük.

Fevzi Kurtoğlu’nun “Başlangıç” yazısından sonra, Bir Türk Denizcisinin Hatıraları’nı okumadan evvel, okurun bu sözlüğü kısaca gözden geçirmesini, kelimelere aşina olmak bakımından öneririz.

Bu kitabı tarih ve savaş konusuna, bilhassa Osmanlı tarihine ve denizciliğine ilgi duyanlar beğeniyle okuyacaktır. Akademisyenler, askeri öğrenciler, uluslararası ilişkiler uzmanları ve stratejistler ile diplomatlar da geçmişte uygulanan dış politika uygulama ve hamlelerine dair birçok hususu görebilecek ve bugün için de önemli sonuçlar çıkarabilecektir. Kitap, tarihi öneminin yanı sıra, bugün açısından da büyük kıymet taşımaktadır.

Ülkemizin tarihi birikimine ve kültür hayatına mütevazı bir katkı olması dileğiyle.

-Önsöz'den-

Bir Türk Denizcisinin Hatıraları kitabı içindekiler

Birinci Kısım
Azak Muhasarası
Kefe ve Kırım’da
Gelelim Donanmayı Hümayun Ahvaline

İkinci Kısım
İnceki Muharebesi
Lori Burnu Muharebesi
Bir Methiye
Tuna Ordusundan Haber
Bir Keşif
İstanbul’a Dönüş
Zafer Haberleri
Dönüş
Sözlük


Konu: E-kitap oku, E-kitap indir, Pdf kitap oku, Pdf kitap indir, Uluslararası İlişkiler kitapları, Siyasi Tarih, Osmanlı Tarihi, Savaş Tarihi kitapları

Kitap Yorumları

  • Neslihan
    Neslihan İlgiyle okudum, teşekkür ederim:-) Osmanlı Devletinin son dönemlerini sanki gün gün yaşıyorsunuz. Savaş ve macera konularını sevenlere tavsiye ederim. 🌍🚢⚓️

Şu yazılar da ilginizi çekebilir