Okuryazar / Kitaplar / Antigone isimli kitabı görüntülemektesiniz.
8 kişi beğendi
2 kişi okudu
0 kişi inceledi ve yorumladı
1 kişi alıntıladı ve paylaştı
Hakkında

Antigone

Sophokles Antigone kitapları tragedya - tiyatro eseri Pdf e-kitap oku / indir


Sophokles’in Antigone tragedyası Cumhuriyet’in ilk döneminde dünya klasiklerini Türkçeye kazandırmayı amaçlayan çeviri çalışmaları kapsamında Sabahattin Ali tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. Başta MEB olmak üzere değişik yayınevleri tarafından birçok kez baskısı yapıldı.

Elinizdeki kitap, eserin ilk baskısı dikkate alınarak hazırlandı. O dönemin dilini yansıtması bakımından, kelime ve cümlelerde o zaman kullanılan imlâ biçimi korundu. Dönemin dilini, bugünkü okurun görmesi bakımından, bu konuya özellikle özen gösterildi. Fakat, muhtemelen matbaadan kaynaklandığını düşündüğümüz harf hatası gibi maddi yazım yanlışlarını düzelttik. Ayrıca, çeviri veya baskı sırasında meydana gelmiş olabilecek ve cümle düşüklüğüne yol açan birkaç kelimeyi düzelttik. Bu ifadeleri editörün notu olarak ilgili yerlerde belirttik.

Birçok klasik eserde bulunabilecek özlü sözler, nasihatlar, hayata dair sorgulamalar, aynı zamanda sahnelenmek için yazılan tragedyalarda belki daha sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Sophokles gibi usta bir yazarın elinizdeki Antigone eserinde de bu özelliği görebilirsiniz.

Antigone’nin aile üyelerinin içine düştüğü acı tablo nedeniyle, kralın buyruklarına karşı ortaya koyduğu tavra göre şekillenen eserde, Sophokles kralların ve yöneticilerin ruh halini ve yönetilenlere bakışını derinlemesine tahlil etmekte ve okura aktarmaktadır. Bu esnada, insanların olduğu kadar toplum ve devletilerin de hayatını birçok vakit hiç beklemedikleri şekilde olumsuz etkileyen psikolojik unsurları bir örgü gibi işlemekte, insanların sabit fikirleri veya kararları yüzünden meydana gelen beklenmedik sonuçlara işaret etmektedir.

Okur Yazar Derneği Yayınları olarak Sophokles’in Antigone eserini yeni bir anlayış ve solukla okurla buluşturmaktan mutluyuz. 

Ülkemizin edebiyat ve kültür hayatına mütevazı bir katkı olması dileğiyle.


***

Sophokles'in (Sofokles) Antigone kitabı Tragedyası (Tiyatro Oyunu) Sabahattin Ali'nin çevirisiyle, E-kitap olarak (PDF) formatında Okuryazar'da. E-kitap okumak veya indirmek için E-Kitap Oku sekmesini kullanınız. Daha fazla bilgi isterseniz, sağ üst köşedeki profil bliglerinizden Yardım ve SSS sayfasına göz atabilirsiniz. 

Konu: Sabahattin Ali çevirileri, Sabahattin Ali çeviri kitapları oku - indir

Sophokles, Sofokles trajedi kitapları, trajedi tiyatro kitapları

Kitap Yorumları

Şu yazılar da ilginizi çekebilir