Okuryazar / Kitaplar / Adana Yöresi Türküleri isimli kitabı görüntülemektesiniz.
Adana Yöresi Türküleri

Adana Yöresi Türküleri

3 kişi beğendi
4 kişi okudu
0 kişi inceledi ve yorumladı
1 kişi alıntıladı ve paylaştı
Hakkında

Adana Yöresi Türküleri

Adana Yöresi Türküleri Pdf e-kitap oku / indir


Adana Yöresi Türküleri Yöre Yöre Ezgilerimiz yayın serisi içinde çıktı. Adana Türküleri kitabı Okur Yazar Derneği etiketiyle  yayınlandı. Adana Yöresi, ilçeleri ve bağlı köylerinden derlenen ve TRT Halk müziği repertuvarındaki türküler yer alıyor.

***
İnsanlar kültürü üretir, kültür de insanları ve toplumları yoğurur, şekillendirir. Bu sayede insanlar toplum içinde bir arada yaşar. Çünkü bir toplumun yaşayış tarzı, alışkanlıkları, ürettiği her türlü maddi ve manevi değer ve adetleri... gelenek ve görenekleri, sanatı, mimarisi, eğitimi, bilimi, ahlakı, inancı o toplumun kültürünü meydana getirir. İnsanların verdiği hayat mücadelesi, yaşadığı acı-tatlı hatıra ve tecrübeler o toplumun hayata bakışını, zihniyetini derinden biçimlendirir. Bu yüzden Anadolu’nun her bir yöresinde farklı bir sese, farklı bir renge bürünür ezgiler. Fakat her birinde Anadolu insanının yaşadığı acıları, sevinçleri, aşkları, özlemleri, mutlulukları en sade, en doğal ve en saf biçimde dile getirir.

İnsanlar toplum ile kıyaslandığında sınırlı bir ömür sürer ve bu dünyadan göçerler. Yaşadıkları toplumda ve dünyada bıraktıkları ürünlerle, eserlerle var olur, anılırlar.

Adana Yöresi Türküleri kitabında, "Adana Köprü Başı" ve "Yüce Dağdan İndirdiler Odunu" türküleri dahil 51 adet türküye dair bilgiler ve sözler yer alıyor.

Türkü bilgilerinde; türkünün yöresi, kaynak kişisi, derleyen ve notaya alan bilgileri ile TRT repertuvar numarası var. Türkü sözlerinde ise, kaynak kişilerden derlendiği şekliye türkünün ilk (orijinal) sözleri yer alıyor.

Birçok eser gibi, türküler de, farklı kişilerce okundukları, icra edildikleri sırada üzerlerinde ekleme veya çıkarmalar yapılabiliyor. Türkülerin sözleri değişime uğruyor. Bu çalışmayla müzikseverlere ve halk müziği icrası ile meşgul olanlara birinci elden, doğru kaynaklar sunuluyor.

Yöre Yöre Ezgilerimiz kitap serisini bir tür Türkü ansiklopedisi gibi düşündük. Layıkıyla görülmesi ve kolay takip edilmesi için her bir yöreyi ayrı kitap olarak çıkarmak istedik. Bu şekilde, geçmiş ve gelecek kuşaklar arasında kültür köprüsünün kurulmasını ve külütr hazinemizin yaşatılmasını amaçladık.

Adana Yöresi Türküleri kitabındaki türkülerden bazıları:

Adana köprü başı
Ahu gözlüm tut elimi
Ah neyleyim gönül senin elinden
Gide gide bir söğüde dayandım
Hasan Dağı senden yüce dağ olmaz mı?
Kadir Mevlam senden bir dileğim var
Sokuda bulgur gelinim
Yandı Çukurova yandı

Sonuç olarak, okurlar ve müzikseverler için faydalı olmasını dileriz.


Konu: E-kitap oku, E-kitap indir, Pdf kitap oku, Pdf kitap indir, Adana türküleri kitapları

Kitap Yorumları

Şu yazılar da ilginizi çekebilir