Okuryazar / Dergi / Annelerin Tercihi Ahşap Oyuncaklar yazısını görüntülemektesiniz.
Annelerin Tercihi Ahşap Oyuncaklar

Annelerin Tercihi Ahşap Oyuncaklar

Daha doğal ve sağlıklı olduğu için yeni nesil anneler bebekleri ve çocukları için çevre dostu ahşap oyuncakları tercih ediyor. Oyun Terapi Market’in kurucusu Gülşah Altıntaş, oyun parkurlarından tırmanma duvarlarına, kutu oyuncaklardan akıl oyunlarına kadar her alanda ahşap oyuncakların ön plana çıktığını söyledi.

Günümüz teknoloji çağında her şeyin doğal ve organik olanı arandığı gibi, oyuncak sektöründe de ahşap ürünler ön plana çıkmaya başladı. Oyun Terapi Market’in kurucusu Gülşah Altıntaş, çocukları ile ilgili her konuda araştırmalar yapıp uzmanları takip eden yeni nesil annelerin, oyuncak konusunda da ahşap oyuncakları tercih ettiğini söyledi.

ahsap-oyuncaklar-cocuk-4334.jpg

Her yaş grubuna yönelik ahşap oyuncak üretildiğini ifade eden Altıntaş, ithal ahşap oyuncakların yaygın olduğunu belirterek, Türkiye’de de bu alanda üretimin giderek arttığını dile getirdi.

Ahşap Oyuncaklar Hem Sağlıklı Hem Dayanıklı


Ahşap oyuncakların, plastik malzemelere oranla hem daha sağlıklı hem de daha dayanıklı olduğunu kaydeden Gülşah Altıntaş şu bilgileri verdi:

“Yeni nesil anneler ürünlerin içeriğini soruyor. Plastik mi? Sağlığa bir zararı var mı? Üzerindeki boyalar çocuğun sağlığına zarar verir mi? Bunları araştırıyorlar. Doğal olsun, üzerindeki boyalar çocuk ağzına götürdüğünde zarar vermesin istiyorlar. Böyle olunca da genellikle de doğal ahşap ürünleri tercih ediyorlar. Çocuklarının odasını dizayn ederken özenli ve titiz davranıyorlar. Çalışma masasından sandalyeye, yatağından oyuncaklarına genellikle ahşap olsun istiyorlar. 

gulsah-altintas-8789.jpg

Biz de evlere oyun odaları kurarken daha çok ahşap tırmanma duvarları, ahşap denge tahtaları, ahşap salıncaklar kullanıyoruz. Aynı şekilde evlerin bahçesine, anaokullarına ya da parklara kurduğumuz oyun parkurlarında ahşap malzemeleri tercih ediyoruz. Çocuklar ahşabın dokusunu çok seviyorlar.”

ahsap-oyuncaklar-cocuklar-3661.jpg

Yaş Gruplarına Göre Ahşap Oyuncak Çeşitleri


Bebeklikte, çocuklukta her yaşa uygun ahşap oyuncaklar var. Bebek gruplarında ahşap puzzle, bul-tak oyuncaklar, sıralama oyuncakları, örüntü oluşturma oyuncakları, blok oyuncaklar, ahşap geometrik zeka bulmacaları, ahşap yap-bozlar, Legolar var. Daha büyük yaş grubu çocuk ve ergen grupları içinse ahşap kutu oyunları oluyor. Koridor, Batık, Pylos, Jenga, Goblet gibi ahşap kutu oyunları ilk akla gelenler. Bu tür akıl oyunlarını yetişkinler de severek oynuyor. Ahşap satranç takımları da bu grupta tercih edilen bir başka ürün.

ahsap-oyuncaklar-katamino-9117.JPG

Ahşap Oyuncakların Özellikleri

- Zararlı kimyasallar içermediği için sağlığa bir zararı dokunmuyor.

- Doğal malzemeden yapıldığı için çevreye zarar vermezler. 

- Kolay kolay kırılmazlar, daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar.

- Çok küçük parçaları olmadığından çocukların yutma tehlikesi yoktur.

- Kolay temizlenebilirler.

- Şekil olarak çocukları yaralayan ve zarar veren bir yapıda değildirler.

- Ağza götürülürse herhangi bir sağlık sorununa yol açmazlar.

- Tuşları, düğmeleri, plileri yoktur. Arızalanmazlar.

- Ahşap oyuncakların geri dönüştürülebilme özelliği vardır.

- Ahşaptan üretilen oyuncakların köşe kısımları sivri olmaz. Bu sebeple çocukları yaralamaz. 

- Çocukların yaratıcılık özelliklerini ortaya çıkarırlar. 

ahsap-oyuncaklar-koridor-5774.JPGok-isareti4-300.png Eğitim kategorisindeki diğer yazılar da ilginizi çekebilir
      Göz atmak için tıklayın


Bu sayfayı beğendiyseniz, lütfen yorum yapmayı ve çevrenizle paylaşmayı unutmayın.


Etiket: Annelerin Tercihi Ahşap Oyuncaklar, Gülşah Altıntaş, Bebek Oyuncakları, Ahşap Puzzle, Bul-tak Oyuncaklar, Sıralama Oyuncakları, Örüntü Oluşturma Oyuncakları, Blok Oyuncaklar, Ahşap Geometrik Zeka Bulmacaları, Ahşap Yap-bozlar, Legolar, Büyük Yaş Grubu Çocuk Oyuncakları, Ergen Oyuncakları, Ahşap Kutu Oyunları, Koridor Ahşap Kutu Oyunu, Batık Ahşap Kutu Oyunu, Pylos Ahşap Kutu Oyunu, Jenga Ahşap Kutu Oyunu, Goblet Ahşap Kutu Oyunu, Akıl Oyunları, Ahşap Satranç Takımlar


ok-isareti4-300.png Okuryazar'ı keşfedin!

Okuryazar'a üye olup, daha fazla özellikten tamamen ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Dilerseniz, kendinize köşe açabilir, anlık ileti paylaşabilir, yazılar kısmında ilgilendiğiniz konularda içerikler yazabilirsiniz.

Beğen ve Yorum Yap
Sosyal Mecralarda da paylaşmayı sakın unutma :)

Bu Yazının Yorumları

Son Yorumlar

Neslihan- 1 yıl önce

Yetimi itip kakan, yoksula hak etitğini vermeyen ki...Maun Suresi - Türkçe Anlamı, Ar...

Emre Bağce- 1 yıl önce

İnşaat rantı uğruna, mahallelerin toptan yerinden s...Ahmet Haşim - Bir Ağaç Karşısın...

Emre Karasu- 1 yıl önce

Daha Fazlasını Gör