Okuryazar / Kitap / Yazarlar / Halil Cibran isimli yazarı görüntülemektesiniz.
Halil Cibran
  • Yazdığı Kitap Sayısı: 6
  • Gösterim: 14
1 kişi bu yazarı beğendi
Beğen

Halil Cibran

 Halil Cibran kimdir?


Lübnan asıllı ressam, şair ve filozof. 6 Ocak 1883 tarihinde Lübnan'da doğdu. 10 Nisan 1931 tarihinde ABD'de vefat etti. (Kahlil Gibran, Khalil Gibran, Jubran Khalil Jubran olarakta bilinir).


Birçok ermiş ve peygamber yetiştirmiş bir toprakta, 1883 yılında Lübnan'da doğdu. 1931 yılında, uzun süredir yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak yalnızlık ve yoksulluk içinde öldü. Arzusu üzerine, doğduğu yer olan Bsharri köyüne gömüldü.


Arapça konuşan ve onun yazılarını bu dilde takip eden milyonlarca insan Cibran'ı çağının dahisi olarak kabul ederler. Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırdı. Şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan Cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi. Resimlerinin bazıları günümüzde dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir. Yaşamının yaklaşık son yirmi yılını ABD'de geçiren yazar, ölümüne kadar kaldığı bu ülkede eserlerini İngilizce yazmıştır.


Ünlü kitabı Ermiş (The Prophet) ABD'de ellinin üzerinde baskı yapmıştır. Gençliğe yol gösterici olma özelliğini halen sürdürmektedir. Bir Yakın Doğu'lu şairin Batı dünyasında bu denli etkili olabilmesi şaşırtıcı görülebilir. Ancak işlediği temaların evrenselliği ve İngiliz dilini kullanmaktaki ustalığı, üzerinde toplanan ilginin sürekliliğini haklı çıkarmaktadır.


Ermiş'i en büyük başarısı olarak gören Cibran şöyle demişti:


'Lübnan'da bu kitabı yazmayı ilk kez tasarladığımdan beri, bir tek günüm bile Ermiş'siz geçmedi. Kitap benim bir parçam haline gelmiş gibiydi. Metni yayımcıma teslim etmeden önce tam dört yıl elimde tuttum. Çünkü emin olmak istedim, içindeki her sözcüğün kendimden verebileceğim en iyi sözcük olduğundan emin olmak istedim.'


60'lı ve 70'li yıllarda Batı Avrupa ve ABD gençliği arasında en yaygın okunan ve tartışılan yazarlardan biridir Halil Cibran ve günümüzde de güncelliğini korumakta, bir çok genç yazar ve şairin yapıtlarına esin kaynağı olmaktadır. En ünlü kitabı olan Ermiş, 68 kuşağı gençliğinin el kitabı haline gelmiş ve ilham vermiştir.


Cibran tüm yapıtlarında kutsal kitaplardakini andırır bir dil kullanmıştır. Yazılarında Doğu ile Batı felsefelerin güçlü bir sentezini sezmemek olanaksızdır. Bunda, kuşkusuz doğduğu ve yaşadığı toprakların, uygarlığın beşiği ve üç büyük dinin yeşerip yaygınlaştığı yerler oluşunun etkisi büyüktür.


Rodin, Cibran'ı '20.yüzyılın Blake'i' olarak nitelemektedir. Gerçekten ruhban sınıfını acımasızca eleştirmesi bakımından, on dokuzuncu yüzyıl şairi Blake ile benzerlik gösterir. Tüm yaşamı boyunca ruhban sınıfına karşı çıkmış olan Cibran, Hristiyan olmasına karşın insanlığı bir bütün olarak düşünmüş, çeşitli dinlere mensup toplulukların bir arada yaşadığı ülkesi Lübnan'da Arap birliğini ateşli bir biçimde savunmuştur.


Yaşadığı dönemde ve günümüzde, felsefesi ve siyasi görüşleriyle derin izler bırakan Halil Cibran, kuşkusuz çağımızın yetiştirdiği en önemli düşünür ve şairlerden biridir.


Halil Cibran'ın Tüm Kitapları

Halil Cibran'ın Okuryazar'a eklenmiş olan tüm kitaplarını aşağıda görebilirsiniz.

Ermiş

Yazar: Halil Cibran

İlk Basım: 2014

Meczup

Yazar: Halil Cibran

İlk Basım: 2014

Kum ve Köpük

Yazar: Halil Cibran

İlk Basım: 2014

Gezgin

Yazar: Halil Cibran

İlk Basım: 2015

Kırık Kanatlar

Yazar: Halil Cibran

İlk Basım: 2018

Ermişin Bahçesi

Yazar: Halil Cibran

İlk Basım: 2016