Okuryazar / Kitap / Yazarlar / Benjamin Jowett isimli yazarı görüntülemektesiniz.
Benjamin Jowett
  • Yazdığı Kitap Sayısı: 1
  • Gösterim: 662
2 kişi bu yazarı beğendi
Beğen

Benjamin Jowett

Benjamin Jowett kimdir? Hayatı, kitapları hakkında bilgi


Benjamin Jowett 15 Nisan 1817'de İngiltere'de (Londra'da) doğdu ve 1 Ekim 1893 tarihinde Hampshire, Headley Park'ta öldü. İngiliz klasik bilim adamı Jowett, 19. yüzyılın en büyük hocalarından biri olarak kabul edilir. Platon çevirileriyle ve Oxford Balliol Koleji'nin ustası ve seçkin öğretmeni olarak tanındı.


Jowett, St. Paul's School, Londra ve Balliol'de eğitim gördü. 1842'de koleje öğretmen olarak atandı. Üç yıl sonra rahiplik unvannı aldı.


1855'te Jowett, The Epistles of St. Paul adlı kitabını bitirdi. Kefaret hakkındaki makalesi alışılmışın dışında görülerek eleştiriye uğradı. Ancak güçlü itirazlara rağmen, yıllık 40 sterlinlik bir maaşla regius Yunanca profesörü olarak atandı. Denemeler ve İncelemeler'e (1860) yaptığı katkı, rakiplerinin tepkisini çekti.


Bu dönemde Platon'un Devlet'i üzerine verdiği dersler Platon'a yoğun bir ilgi uyandırdı. Jowett 1870'te Balliol'ün ustası olarak seçildi; bu şekilde kolejin önemli bir bölümünü yeniden inşa etme ve üniversite mezunu olmayan öğrenciler için bir salon kurma imkanı sağladı. Bu dönemde Platon'un Diyaloglarını (1871) ve Thucydides'in Tarihi (1881) çevirilerini yayımladı. Üniversitenin rektör yardımcısı olarak (1882-86), drama ve müziği teşvik etti ve Aristoteles'in Politika kitabının çevirisini tamamladı. 30 yıldır üzerinde çalıştığı Platon'un Devleti'nin (Republic) baskısı ölümünden sonra, 1894'te yayınlandı.


Who is Benjamin Jowett - Life and Books (in English):


Benjamin Jowett, (born April 15, 1817, London, England—died October 1, 1893, Headley Park, Hampshire), British classical scholar, considered to be one of the greatest teachers of the 19th century. He was renowned for his translations of Plato and as an outstanding tutor of great influence who became master of Balliol College, Oxford.


Jowett was educated at St. Paul’s School, London, and Balliol. He was made a fellow at Balliol in 1838 and was appointed a tutor in the college in 1842, the year in which he was ordained an Anglican deacon. He was ordained priest three years later.


In 1855 Jowett finished his book The Epistles of St. Paul. His essay on the atonement was attacked as unorthodox, but in spite of strong opposition he was appointed regius professor of Greek, with an annual salary of £40. His contribution to Essays and Reviews (1860) caused his opponents to accuse him of heresy before the vice chancellor’s court, but proceedings were eventually dropped. Nevertheless, attempts to augment his salary were opposed, and it was not until 1865 that Christ Church freed endowments to produce a stipend of £500 a year. During this period his lectures on the Republic stimulated intense interest in Plato.


Jowett’s election as master of Balliol in 1870 enabled him to rebuild a considerable portion of the college and to establish a hall for noncollegiate students. During this period he published his translations of The Dialogues of Plato (1871) and of Thucydides’ History (1881). As vice-chancellor of the university (1882–86), he encouraged drama and music and completed his translation of Aristotle’s Politics. His edition of the Republic, on which he had worked for 30 years, was published posthumously in 1894.

(Source: “Benjamin Jowett”. Encyclopedia Britannica, 27 Sep. 2021)


Konu: Benjamin Jowett kimdir? Hayatı, kitapları hakkında bilgi, e kitap oku, pdf kitap indir, Felsefe kitapları, Siyaset kitapları

Benjamin Jowett'ın Tüm Kitapları

Benjamin Jowett'ın Okuryazar'a eklenmiş olan tüm kitaplarını aşağıda görebilirsiniz.

Plato’s Statesman: An Introduction and Analysis
e-Kitap
Plato’s Statesman: An Introduction and Analysis

Yazar: Benjamin Jowett

İlk Basım: 2021