Okuryazar / Sanatçı / Tanburi Cemil Bey isimli sanatçıyı görüntülemektesiniz.

Tanburi Cemil Bey

  • Müzik Türü: Klasik Türk Müziği
  • Albüm Sayısı: 10
  • Gösterim: 124
  • Sanatçı sitemize eklendi ve şu anda 0 yorumu bulunmaktadır.
1 kişi bu sanatçıyı beğendi
Tanburi Cemil Bey 1873 yılında İstanbul'da doğdu. İlk müzik bilgisini orta okul sıralarında ağabeyi Ahmet Bey'den almıştır. Müzik aleti çalmaya karşı ilgisi on yaşlarında keman ve kanun ile başlamış, daha sonra ismi ile bütünleşen tanbur sazı ile ustalık derecesine ulaşmıştır. Hocası Tamburi Ali Efendi'den ayrıca eski tarz tanbur icrasını öğrenmiştir. Tanburdan başka, klasik kemençe, lavta ve viyolonsel gibi sazları aynı ustalıkla icra etmiş, yaylı tanburu icat etmiştir. Müzik aleti çalmaktaki ustalığının yanı sıra, Cemil Bey aynı zamanda çok iyi bir bestekardır. Taş plaklara yapmış olduğu taksim kayıtları makam, üslup ve tavır açısından bir ders niteliğindedir. Bestelediği saz eserleri Şedd-i Araban Peşrevi Ferahfeza Peşrevi Muhayyer Peşrevi Mahur Peşrevi Hicazkâr Peşrevi Kürdili Hicazkâr Peşrevi Isfahan Peşrevi Neva Peşrevi Bestenigâr Saz Semaisi Suz-i Dilârâ Saz Semaisi Ferahfeza Saz Semaisi Hüseynî Oyun Havası (Çeçen Kızı) Nihavend Sirto Nikriz Sirto Tanburi Cemil Bey'in Çeçen Kızı (Hüseyni Oyun Havası) adlı bestesi Yunanistanın Midilli Adası'nda Ta Ksyla adı ile bilinmekte ve oyun olarak oynanmaktadır. Mesut Cemil'in babası olan Tanburi Cemil Bey 29 Temmuz 1916 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir. Mezarı Mevlanakapı'da, Merkezefendi mezarlığındadır.

Tanburi Cemil Bey Albümleri

Tanburi Cemil Bey isimli sanatçının sitede kayıtlı 10 albümü bulunmaktadır. Aşağıda yer alan sekmelere tıklayarak albümler arasında gezinebilirsiniz. Favori şarkılarınızı müzik listenize eklemeyi unutmayın.

Şu an çalan şarkı:

Yorumlar

Bu Sanatçı ve Albümleri hakkında yorum bulamadık.İlk yorumu yapmak için sizleri Türkiye'nin sosyal Medyası Okuryazar.Com.Tr'ye davet ediyoruz.