Okuryazar / Sanatçı / Sabahat Akkiraz isimli sanatçıyı görüntülemektesiniz.

Sabahat Akkiraz

  • Müzik Türü: Halk Müziği
  • Albüm Sayısı: 1
  • Gösterim: 42
  • Sanatçı sitemize eklendi ve şu anda 0 yorumu bulunmaktadır.
2 kişi bu sanatçıyı beğendi
Sabahat Akkiraz 6 Şubat 1955 tarihinde Sivas'ın Kangal ilçesine bağlı Yaylacık Köyünde doğdu. Asıl adı Sabahat Akkiray'dır. Müzik eğitimine aile içinde başladı. Çocukluk yıllarında, ailesi ile birlikte Almanya'ya göç etti. İlk ve orta okulu Almanya'da okudu. Daha sonra Türkiye'ye döndü ve 1983 yılında Şafak Söktü adlı ilk albümünü çıkardı. İlerleyen yıllar içinde Arif Sağ, Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu, Aşık Daimi, Feyzullah Çınar, Davut Sulari gibi sanatçılarla çalıştı. 1990 yılından itibaren Hollanda, Fransa, Brezilya, Almanya, İsveç, Fas, Malezya, Norveç, İspanya, Meksika gibi pek çok ülkede konserler verdi. Eserleri dünya müzik sıralamalarında ilkler arasına girdi. Külliyat albümü 16 ülkede basıldı. Fransız Mezzo TV yaşamını konu alan bir belgesel hazırladı. Derlemeleri ve besteleri bulunan sanatçının otuzu aşkın solo ve çeşitli sanatçılarla albümü yayınlandı. 2000 yılında Fransa'da Yılın En İyi Etnik Müzik Sanatçısı seçildi. 2005 yılında Altın Plak, 2008 yılında Uluslararası Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış, 2010 yılında ise Altın Kelebek ödüllerini aldı. 2011-2015 yıllarında (24. Dönem) İstanbul milletvekilliği yaptı.

Sabahat Akkiraz Albümleri

Sabahat Akkiraz isimli sanatçının sitede kayıtlı 1 albümü bulunmaktadır. Aşağıda yer alan sekmelere tıklayarak albümler arasında gezinebilirsiniz. Favori şarkılarınızı müzik listenize eklemeyi unutmayın.

Şu an çalan şarkı:

Yorumlar

Bu Sanatçı ve Albümleri hakkında yorum bulamadık.İlk yorumu yapmak için sizleri Türkiye'nin sosyal Medyası Okuryazar.Com.Tr'ye davet ediyoruz.