Okuryazar / Sanatçı / Müzeyyen Senar isimli sanatçıyı görüntülemektesiniz.

Müzeyyen Senar

  • Müzik Türü: Sanat Müziği
  • Albüm Sayısı: 30
  • Gösterim: 48
  • Sanatçı sitemize eklendi ve şu anda 0 yorumu bulunmaktadır.
3 kişi bu sanatçıyı beğendi
Müzeyyen Senar 16 Temmuz 1918 tarihinde Bursa'nın Keles ilçesinde doğdu. Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatlarından dersler aldı. İstanbul Radyosu'nda Kemal Niyazi Bey ile şarkı söylemeye başlayan Senar, 1933 yılından itibaren İstanbul'daki gazinolarda sahne aldı. Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı 1936-1938 yılları arasında beş kez Atatürk'ün huzurunda şarkı söyledi, konserler verdi. 1938-1941 yıllarında Ankara Radyosu'nun yayınlarına katıldı. Hacı Arif Bey, Şevki Bey ve Yesarî Asım Arsoy'un eserlerini özgün üslûbuyla okumuştur. Kariyerinin yükseliş döneminin seçkin bestekârları olan Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar ve Şerif İçli'nin eserlerini Safiye Ayla ile birlikte ilk kez seslendirmiştir. Ayrıca Avni Anıl, Yusuf Nalkesen ve Erol Sayan gibi Türk Sanat Müziği'nin son dönem bestekârlarının eserlerini de sıklıkla okumuştur. Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi. 1998 yılında "Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel" ve 2001'de "En Son Okuduklarım" albümleri çıktı. Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004 yılında sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 7sanat yılını kutladı. Müzeyyen Senar son konserini 5 Eylül 2006 tarihinde İstanbul Sarayburnu'nda Sepetçiler Kasrı'nda verdi. Senar hayatı boyunca çok sayıda albüm (kaset, 45'lik, taş plak) çıkarmıştır. Kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşayan Senar 8 Şubat 2015 tarihinde 97 yaşında İzmir'de hayatını kaybetti. 10 Şubat 2015 günü Bebek Camii'nde kılınan cenaze namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Müzeyyen Senar Albümleri

Müzeyyen Senar isimli sanatçının sitede kayıtlı 30 albümü bulunmaktadır. Aşağıda yer alan sekmelere tıklayarak albümler arasında gezinebilirsiniz. Favori şarkılarınızı müzik listenize eklemeyi unutmayın.

Şu an çalan şarkı:

Yorumlar

Bu Sanatçı ve Albümleri hakkında yorum bulamadık.İlk yorumu yapmak için sizleri Türkiye'nin sosyal Medyası Okuryazar.Com.Tr'ye davet ediyoruz.