Okuryazar / Sanatçı / Müslüm Gürses isimli sanatçıyı görüntülemektesiniz.

Müslüm Gürses

  • Müzik Türü: Arabesk Müzik
  • Albüm Sayısı: 28
  • Gösterim: 62
  • Sanatçı sitemize eklendi ve şu anda 0 yorumu bulunmaktadır.
5 kişi bu sanatçıyı beğendi
Müslüm Gürses 1953 yılında Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Fıstıközü köyünde doğdu. Asıl adı Müslüm Akbaş'tır. Çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa'da geçti. Üç yaşındayken ailesi Adana'ya göç etti. Müslüm Gürses 1965 yılında Adana'da bir çay bahçesinde şarkılar söylemeye başladı. Halkevine gitti, terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı. 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi'nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir: "İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana'da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu'nda sanatçı oldum". Çukurova Radyosu'nda haftada bir gün şarkı söylemeye başladı; “Gürses“ soyadını da bu sırada aldı. Arabesk müziğin babası olarak anılan Müslüm Gürses arabesk ve Türk halk müziğinin yanı sıra son yıllarda pop ve rock tarzında parçalar da seslendirmiştir. İlk plağı 1968 tarihinde "Emmioğlu/Ovada Taşa Basma" adıyla çıktı. Bu tarihten itibaren birçok plak firmasından çok sayıda plakları çıktı. Uzun yıllar Elenor Plak ile çalışmalarını sürdürdü. 2006'da Gönül Teknem adlı albümü Seyhan Müzik'ten çıktı. Yine aynı yıl Murathan Mungan'la ortak hazırladıkları “Aşk Tesadüfleri Sever” albümü çıktı. Mungan'ın sözlerini yazdığı, David Bowie'den Garbage'a, Leonard Cohen'den Jane Birkin'e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Takip eden yıllarda "Sandık" ve "Yalan Dünya" isimli albümleri çıkardı. 3 Mart 2013 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetti. Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Müslüm Gürses Albümleri

Müslüm Gürses isimli sanatçının sitede kayıtlı 28 albümü bulunmaktadır. Aşağıda yer alan sekmelere tıklayarak albümler arasında gezinebilirsiniz. Favori şarkılarınızı müzik listenize eklemeyi unutmayın.

Şu an çalan şarkı:

Yorumlar

Bu Sanatçı ve Albümleri hakkında yorum bulamadık.İlk yorumu yapmak için sizleri Türkiye'nin sosyal Medyası Okuryazar.Com.Tr'ye davet ediyoruz.