Okuryazar / Sanatçı / Cem Karaca isimli sanatçıyı görüntülemektesiniz.

Cem Karaca

  • Müzik Türü: Rock Müzik
  • Albüm Sayısı: 4
  • Gösterim: 52
  • Sanatçı sitemize eklendi ve şu anda 0 yorumu bulunmaktadır.
6 kişi bu sanatçıyı beğendi
Cem Karaca 5 Nisan 1945 tarihinde İstanbul'da doğdu. Tam adı Muhtar Cem Karaca'dır. Babası Azerbaycan asıllı Mehmet Karaca ve annesi Ermeni asıllı Toto Karaca (İrma Felegyan)'dır. Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Robert Lisesi'nden mezun oldu. Annesinin teyzesi Rosa Felegyan'ın piyano dersleri ile müzik eğitimine başladı. Okul yıllarında dünyada popülerleşen rock müziğe ilgi duydu, dönemin rock starlarının şarkılarını söyledi. 1962 yılında Beyoğlu Spor Kulübü'nde arkadaşları ile sahne aldı. Pek çok müzik grubu ile çalıştı. İlk grubu 1963 yılında Dinamikler oldu. Babasının itirazlarına rağmen müziği bırakmadı. Grup olarak Elvis Presley gibi ünlü rock and roll sanatçılarının klasiklerini yorumladılar. Kısa bir süre "Cem Karaca ve Bekledikleriniz", "Cem Karaca ve Jaguarlar" gibi grupları kurdular. 1965 yılında ilk evliliğini yaptı ve askere gitti. Bu dönemde Anadolu kültürünü yakından tanımaya başladı; Aşık Mahzuni Şerif ile tanıştı. 1967 yılında Apaşlar grubu döneminde Emrah ve Resimdeki Gözyaşları ilgi gördü. Birkaç yıl sonra "Bu Son Olsun / Felek Beni" plağından sonra grup dağıldı. Cem Karaca daha sonra, Kardaşlar grubunda yer aldı. 1970'lerin başında Dadaloğlu şarkısı etkili oldu. Cem Karaca 1972 yılında Cahit Berkay'ın başını çektiği Moğollar grubuna katıldı, "Namus Belası" şarkısı 1974 yılında büyük ilgi gördü. Berkay'ın Fransa'ya gitmesiyle grup dağıldı. Aynı yıl kısa ömürlü Karasaban grubunun ardından Dervişan grubu kuruldu. 1975 yılında Tamirci Çırağı ve Mutlaka Yavrum/Kavga 45'lik plağı çıktı. 1978 yılının başında çıkan 1 Mayıs plağının ardından Dervişan dağıldı. Aynı yıl kurduğu Edirdahan grubu ile Safinaz teklisini (single) çıkardı. 1980 döneminde vatandaşlıktan çıkarıldı. 1987 yılında vatandaşlık hakkı geri verildi, yurda döndü. Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar ve Töre albümlerini çıkardı. 1990'ların başında Moğollar'la birlikte Yiyin Efendiler albümünü çıkardı. Nerde Kalmıştık?, Raptiye Rap Rap ve Islak Islak albümleri geniş ilgi gördü. Karaca son on yılında, UNICEF için albüm hazırladı, Bosna Katliamı sırasında Bosnalıları ziyaret etti. Değişik kanallarda televizyon programları yaptı. Anadolu rock türünün kurucularından olan Karaca, hayatı boyunca meşgul olduğu müzik dışında tiyatro ve sinema ile de ilgilendi. Müzikaller besteledi, sinema filmlerinde rol aldı. 8 Şubat 2004 tarihinde vefat eden Cem Karaca Üsküdar Seyyit Ahmet Deresi Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda, babası ile aynı mezara defnedildi.

Cem Karaca Albümleri

Cem Karaca isimli sanatçının sitede kayıtlı 4 albümü bulunmaktadır. Aşağıda yer alan sekmelere tıklayarak albümler arasında gezinebilirsiniz. Favori şarkılarınızı müzik listenize eklemeyi unutmayın.

Şu an çalan şarkı:

Yorumlar

Bu Sanatçı ve Albümleri hakkında yorum bulamadık.İlk yorumu yapmak için sizleri Türkiye'nin sosyal Medyası Okuryazar.Com.Tr'ye davet ediyoruz.