Okuryazar / Sanatçı / Aşık Veysel isimli sanatçıyı görüntülemektesiniz.

Aşık Veysel

  • Müzik Türü: Halk Müziği
  • Albüm Sayısı: 10
  • Gösterim: 211
  • Sanatçı sitemize eklendi ve şu anda 0 yorumu bulunmaktadır.
5 kişi bu sanatçıyı beğendi
Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesinin ismi Gülizar, babasının ismi Ahmet'tir. Veysel'in iki kız kardeşi, çiçek hastalığından dolayı yaşamlarını yitirdi. Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer'le bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Tecer'in desteği ile birçok ili dolaştı. Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdun farklı yörelerinde, Köy Enstitülerinde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında kendisine özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini seslendirdi. Aşık Veysel 1973 yılında vefat etti. Halk şiiri geleneğinin ve bilgeliğinin büyük ustaları arasında yer alan Veysel'in adına Şarkışla'da her yıl şenlikler düzenlenmektedir. Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Tabiat ve insan sevgisi, ahlak, dostluk ana temaları arasındadır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayımlandı.

Aşık Veysel Albümleri

Aşık Veysel isimli sanatçının sitede kayıtlı 10 albümü bulunmaktadır. Aşağıda yer alan sekmelere tıklayarak albümler arasında gezinebilirsiniz. Favori şarkılarınızı müzik listenize eklemeyi unutmayın.

Şu an çalan şarkı:

Yorumlar

Bu Sanatçı ve Albümleri hakkında yorum bulamadık.İlk yorumu yapmak için sizleri Türkiye'nin sosyal Medyası Okuryazar.Com.Tr'ye davet ediyoruz.